Штит №147 (2022)

Год / месяц: 2022/1

Скачать журнал с
ЯндексДиск

Номер: 147

Страниц: 60

Язык: Македонский

Формат: PDF - 5 MB


Штит - Журнал министерства обороны Македонии

Интервју со генерал-потполковник Фернандо де ла Круз Каравака
НАТО активности
Центри за извонредност во НАТО
Вештачка интелигенција во НАТО: динамична адаптација, одговорна употреба – втор дел
Мировни мисии
Под знамето на ОН
Воспоставување мировна мисија
Воена едукација
Скриена иновација
Родова еднаквост
Mинистерска конференција за регионална соработка за родова еднаквост на земјите од Западен Балкан
Вооружување
Oклопно возило „Terrex“ 8x8
Проектот „Zulfiqar“
„Bristol Beaufighter“
Воени музеи
Интернационален музеј на шпионажата
Легендарни македонски пилоти Блаже Трошановски
Непоколеблив авијатичарски ентузијаст
Уметниците и војната
Кунијоши, последниот укио
Филм
„Француска свита“ Селото Трново – село со прекрасна природа

Всего комментариев: 0
ComForm">
avatar